Fogágybetegség páciens tájékoztató
A parodontitisz a világ egyik leggyakoribb krónikus betegsége. A népesség körülbelül 40%-a érinti.
Mi a fogágybetegség?
A bakteriális lepedéken keresztül gyulladás (gingivitis) keletkezik az ínyszélen, ami az egész fog tartószerkezetre rá tud terjedni, így alakulhat ki a fogágybetegség (parodontitis). A csontfelszívódáson keresztül keletkeznek az úgynevezett ínytasakok, továbbá a fogak meglazulása is jelentkezhet, ami olykor fogelvesztéshez vezet.

A fogágybetegség okai
A fogágybetegség (parodontitis) fő oka a bakteriális lepedék, amit plakknak vagy biofilmnek is neveznek. Ismeretesek továbbá kockázati tényezői, mint a dohányzás vagy a kezeletlen cukorbetegség, melyek befolyással bírnak a kórkép kialakulására.

A fogágybetegség következményei
A fogágybetegségnek (parodontitis) sokféle következménye lehet, a rögzítőszerkezet elvesztésével kezdve a fogak meglazulásán át a fogelvesztésig, amik a rágásban is problémát okozhatnak. További gond, hogy érinti az általános egészséget is, emellett okozhat például kellemetlen szájszagot vagy arcesztétikai problémákat.

A fogágybetegség kezelése
A rendelői professzionális fogtisztítás az első meghatározó lépés a fogágybetegség (parodontitis) kezelésében. Szintén fontos az optimális otthoni szájápolás és a rendszeres dentálhigénikusi utánkövetés.
A kezelés során a fogorvos vagy a dentálhigiénikus sorra veszi az összes szóba jöhető felszínt – így a baktériumok által kedvelt, íny alatti gyökérfelszíneket is – és alapos tisztítást végez.
Nem sebészeti beavatkozás
Helyi érzéstelenítés mellett a fog mellett lévő, úgynevezett parodontális tasakokat (ínytasak, mely fenntartja a gyulladást) speciális kéziműszerekkel letisztítjuk.

Sebészeti beavatkozás
A parodontális sebészeti beavatkozások egyike. Helyi érzéstelenítésben, miután az ínyen metszéseket ejtünk, direkt rálátás mellett tisztítjuk ki a parodontális tasakokat, majd varratok segítségével visszafektetjük az ínyt. Akár csontpótló beavatkozások is elvégezhetőek ilyenkor . A varratokat 10-14 nap után eltávolítjuk.

Sínezés
A mozgó fogak egymáshoz rögzítése. Ennek egyrészt az a célja, hogy segítsük a gyógyulást (ideiglenes sínek), másrészt pedig az, hogy a fogak további vándorlását megakadályozzuk (végleges sínezés). Ide tartoznak a fogszabályozó kezelés utáni retenciós sínek is, melyek megakadályozzák a fogak visszamozdulását a kezelés befejezése után.
A fogágybetegség kezelésének lehetséges mellékhatásai
Általánosságban elmondható, hogy a gyulladt íny érzékenyebb, mint az egészséges. Fontos tudni, hogy az egész kezeléssorozat elvégezhető helyi érzéstelenítésben is.
A kezelés mellékhatása lehet a gyulladás elmúltával az íny visszahúzódása, ezáltal a fogközök megnyílása és a fognyakak szabaddá, majd hidegre vagy savhatásra érzékennyé válása. Ez a megnövekedett érzékenység rendszerint pár hónap alatt csökken.

A rendszeres professzionális fogtisztítás jelentősége
A rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálat mellett a professzionális fogtisztítás is kiemelt jelentőséggel bír a fogágybetegség (parodontitis) megelőzésében.
A fogíny kezelése abban az esetben lesz hosszú távon sikeres és fenntartható, ha a páciens megfelelő szájhigiénét képes otthonában kialakítani, aminek hatására a baktériumok száma csökken.
Az optimális és hosszú távú siker érdekében kiemelten fontos a dentálhigiénikusok szerepe is. Egy professzionális fogkőeltávolítás alkalmával felismerhetik a kezdődő gyulladás jeleit, ezt az információt pedig továbbítják a kezelőorvos felé.
A dentálhigiénikusok által végzett kezelések háromhavonta, esetleg félévente szükségesek. A gyakoriság függ a gyulladás mértékétől és az egyéni szájhigiéné fokától.