Fogászati koronák és hidak
Koronákon és hidakon a fogászatban olyan pótlásokat értünk, amelyek az illető saját fogain (esetleg implantátumokon) elhorgonyozva rögzülnek. A korona (helyesebb talán a szólókorona kifejezés) egyetlen fogon rögzül, míg a híd – amint neve is sejteti – egy vagy több foghiányt pótol, „hidal át”, tehát az adott foghiányt határoló ún. pillérfogakon elhorgonyozva rögzül. A hídpótlás lényegében több egybeöntött korona egységeként fogható fel.


Mikor van szükség koronára vagy hídra?
Nagy kiterjedésű foganyaghiány esetén az adott fog hosszútávon nem helyreállítható egy „egyszerű töméssel”, hanem egy olyan restaurátummal kell ellátni, amely egyfelől megfelel az esztétikai elvárásoknak, másfelől teherbíró képessége révén egyfajta „védelemmel” látja el a meggyengült maradék fogszöveteket. Fontos, hogy a fogászati restaurátumok az esztétikai szempontok mellett funkcionálisan is megfelelőek legyenek, azon túl tehát, hogy természethű, harmonikus, szép formákat és színeket szeretnénk, elengedhetetlen, hogy azok megfelelő rágófunkcióval, teherbírással is rendelkezzenek.
Mi okozhat nagyfokú foganyaghiányt?
Típusosan nagy kiterjedésű szuvasodás, amely miatt a fog erősen destruálódott, esetleg gyökérkezelésre is szorul, aminek következtében a fog szerkezete egyébként is jelentősen meggyengülhet.
Másik jellemző ok a nagyméretű amalgámtömések (és alászuvasodott kompozittömések) mentén futó, sokszor az őrlőfogak komplett csücskeire kiterjedő repedések, illetve az ebből származó letörések. A lényeg tehát, hogy a maradék foganyagot védelemmel lássuk el. A (pillér)fogak előkészítését követően a koronák lényegében teljesen beborítják a fogat, megakadályozva annak későbbi le-, rosszabb esetben eltörését.


Hogyan készülnek a koronák/hidak?
Az előkészítés során az adott fogat egy megfelelő geometriájú formára preparáljuk. Ez nem pusztán a fog körbecsiszolását jelenti, hanem egy igen aprólékos folyamat során egy 0,3-0,5 mm-es peremet preparálunk a fognyak mentén. Természetesen az egész előkészítési folyamat helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen zajlik! Ez a perem (ún. váll) egyfelől a készülő restaurátum stabilitását szolgálja, másfelől a pótlás pontos illeszkedését, zárását szolgálja, illetve mivel a készülő restaurátum ezen támaszkodik majd, ezért elkerülhető a régi koronák nyakánál gyakran megfigyelhető ínygyulladás és az ebből adódó ínyvisszahúzódás. Az előkészítés során az ún. minimálinvazív szemléletmódot követve a lehető legkevesebb foganyagot preparáljuk el ahhoz, hogy a készülő pótlás stabilitása és esztétikája is megfelelő legyen.

Természetesen a fog(ak) nem maradnak a rendelőn kívül egy percig sem ebben az állapotban, hanem esztétikailag maximálisan kielégítő ideiglenes pótlással látjuk el őket. Számos esetben ez ún. hosszútávú (akár hetekig is hordandó) ideglenes pótlás, amelynek funkciója összetett: a végleges pótlásokat „szimulálja” (alakjában, színvilágában) illetve a tökéletesen egészséges ínykontúr eléréséhez szükséges gyógyulási időszakban hordható. A végleges pótlásoktól csak akkor várható el magas esztétika, ha az azokhoz készülő lenyomatot a lehető legjobb ínykondíciók mellett vesszük.
Fontos megjegyezni, hogy az előkészítés előre nem megjósolható módon az élő fogak (különösen ha ezek egyébként erősen destruálódott fogak) esetén utóérzékenységet okozhat, vitalitásukat veszíthetik, ezért a gyökérkezelésük válhat szükségessé – mindez előre nem kalkulálható módon a komplett kezelési tervet módosíthatja.
Az előkészített fog(ak)ról a lenyomatot veszünk. A lenyomatvételt követően a fogtechnikai laborban kigipszelt mintát egy lézer-letapogató szkennerrel digitalizálják, és ezen digitális mintán történik a tervezés, és a kivitelezés is számtógép által vezérelt, az esetleges emberi hibafaktort redukálva, a pontosságot pedig a legmesszemenőbbekig fokozva.
A modern digitális tervezés szakaszában a készülő pótlás minden paramétere, dőlése kalibrálható és karakterisztikája (formavilága: kerekded-e vagy szögletes?) egyénileg tetszés szerint individualizálható.

A ragasztás során az elkészült pótlást végleges ragasztócementtel rögzítjük a fogon. A megfelelő esztétikához hozzátartozik a környező lágyszövetek, az íny egészséges, gyulladásmentes állapota.

Miből készülnek ezek a fogpótlások?
A végleges pótlások anyaga eltérő lehet. Egyik opció a hagyományos fémkerámia (vagy porcelán) korona, amelynek váza nikkel-mentes kobalt-króm (nem allergizáló!) fémötvözet, erre kerül ráégetésre a külső fogszínű kerámiaréteg.
A másik lehetőség az ún. fémmentes pótlások, amelyek közül a cirkónium-dioxidot és a préselt üvegkerámiát érdemes megemlíteni. Ezekből a kiváló mechanikai terhelhetőség mellett az optikai tulajdonságaiknak és áttetszőségüknek köszönhetően rendkívül természethű esztétikus pótlások készíthetők.
⮚ Premium – porcelán korona/híd
⮚ Exclusive – cirkónium-dioxid korona/híd
⮚ Superior – préskerámia héj
A koronák életideje leginkább az illető szájhigiénéjétől függ; a pótlások megfelelő tisztítása tehát elengedhetetlen, mint ahogyan a félévente javasolt általános fogászati kontrollvizsgálat is! Utóbbi a pótlásokhoz járó garancia érvényesítése miatt is rendkívül fontos.