Gyökérkezelés tájékoztató
Gyökérkezelés során az adott fog megmentésére törekszünk. Leggyakrabban akkor van szükség erre a típusú beavatkozásra, ha viszonylag sok foganyagot elpusztító szuvasodás illetve a benne lévő baktériumok elérik a fog belsejében található fogbelet. Ez gyakran érzékenységgel, erős fájdalommal jár, amely jelentkezhet spontán, de fokozódhat hideg-melegre, édes-savanyúra, esetleg ráharapásra.
Milyen esetekben lehet még szükség gyökérkezelésre?
● A fogbél gyulladása esetén.
● A fogbél elhalása esetén.
● Nagyobb trauma okozta repedés, letörés esetén.
● Korábban sikertelenül gyökérkezelt fog újra kezelése esetén.
Hány alkalom szükséges a gyökérkezeléshez?
Attól függ, mi okból kell az adott fogat gyökérkezelni. A gyökérkezelést két fő részre lehet bontani: a gyökércsatornák tisztítását, fertőtlenítését illetve ezt követően a gyökércsatornák végleges tömését. Bizonyos esetekben ez a két munkafázis egy ülésben elvégezhető, ha azonban egy erősen befertőződött fogbéllel állunk szemben, az első ülés tisztítását, fertőtlenítését követően egy gyógyszeres ideiglenes tömés kerül a fogba, majd csak ezt követően kerülnek véglegesen gyökértömésre a csatornák. Ideális esetben tehát akár egy alkalom alatt elvégezhető a komplett gyökérkezelés folyamata, nem ritkán azonban két vagy több székbeülést igényel.
Fájdalmas-e a gyökérkezelés?
A komplett gyökérkezelés folyamata helyi érzéstelenítésben zajlik, ideális esetben teljesen fájdalommentesen. Fontos azonban, hogy az erős gyulladásban lévő szöveteket sokkal nehezebb elzsibbasztani, ilyen esetekben több érzéstelenítő szer alkalmazására lehet szükség. A gyökérkezelést követő néhány nap során előfordulhatnak kellemetlenségek: spontán jelentkező, tompa nyomó-feszítő érzés, ráharapási érzékenység, amelyek intenzitása fokozatosan csökken.
Miért kell a legtöbb esetben koronával ellátni a gyökérkezelt fogakat?
A gyökérkezelés során a fogak szerkezete jelentősen meggyengül, emellett egy gyökérkezelt fognak nincs tápanyag- és vérellátása, így aztán egy idő után kiszárad, e két tényezőnek köszönhetően sokkal törékenyebbé válik. Azért, hogy elkerüljük a fog letörését – rosszabb esetben eltörését – maradék ép, de meggyengült foganyagot plusz védelemmel látjuk el: fogászati koronával. Nagyfokú foganyag hiány esetén a korona készítést megelőzően a fogcsonkot ún. üvegszálas csappal kell felépíteni.
Miért nem vállalható garancia – még a legnagyobb körültekintés mellett sem – a gyökérkezelésre?
Lényegében minden fogorvosi beavatkozás – így a gyökérkezelés is – egy mikrosebészeti műtétként fogható fel, rendkívüli precizitást igényel a helyes, pontos kivitelezés. Néhány esetben azonban adódhatnak olyan körülmények, amelyek befolyásolják a kezelés kimenetelét. Extrém módon görbült gyökerek, beszűkült, esetleg elmeszesedett gyökércsatornák és ezek kombinációinak kezelése olykor nem vagy csak részben lehetséges, valamint jelentősen növelik a gyökérkezelő tűk csatornába szorulásának illetve törésének kockázatát.
A gyökérkezelés sikeressége tehát összetett, emellett a gyógyulási folyamat számos tényező által befolyásolt, ezek közül a legfontosabb maga a páciens szervezete, illetve annak regenerációs képessége. Mivel ez egyénenként teljesen változó lehet, így a gyökérkezelésekre nem tudunk garanciát vállalni.