Kofferdam
Rendelőnkben a konzerváló, restauratív és endodonciai fogászati beavatkozások (töméskészítés és gyökérkezelés) zöme ún. kofferdám izolálásban zajlik.
Mire jó és milyen beavatkozások során szükséges a kofferdám izolálás?
A kofferdám/gumi nyálrekesz alkalmazása abszolút tökéletes izolálást jelent a fogászatban, ami által a beavatkozáson áteső fog(ak)at minden zavaró és kedvezőtlen körülménytől elkülönítve, izolálva, elszeparáltan tudjuk kezelni. Ennek két kiemelt területen van jelentősége: modern konzerváló fogászati és endodonciai beavatkozások (gyökérkezelések) esetén.
Az esztétikus fogászati tömőanyagok (kompozitok) és ragasztók mindegyike hidrofób tulajdonságú, vagyis rendkívül érzékeny mindennemű nedvességre: nyálra, vérre, páratartalomra. Bár a hagyományos nyálszívó látszólag jó megoldást jelenthet, de egyfelől rendkívül kényelmetlen a páciens (és az asszisztens) számára, másrészt nem ad megoldást a beteg természetes légzéséből adódó szájon belüli cca. 86%-os páratartalom okozta folyamatos nedvességre. A kofferdám szoros gumilepedője az izolálandó fog(ak)ra applikálható, az(ok)on ún. kofferdám-kapoccsal rögzül, miközben egy keret tartja feszesen a helyén a gumilepedőt. A fogak mentén tökéletes zárást biztosít, megakadályozza a nyál, vér vagy az ínymenti barázdában termelődő folyadék beszivárgását a munkaterületre és teljesen páramentes környezetet teremt. Az így készülő tömések tudományosan kimutatottan sokkal tartósabbak és erősebbek.
Az endodonciai beavatkozások (gyökérkezelések) közép-hosszútávú sikerességét és tartós eredményét – tudományosan bizonyított tények alapján – az határozza meg, hogy a szájüregi mikroflórát távol tudjuk-e tartani a kezelendő fogbél üreg- és gyökércsatorna rendszertől. Gondoljunk bele, a köbmilliméternyi nyál – teljesen normál, egészséges esetben – közel 1 milliárdnyi (!), összesen több mint 600 féle (!) különböző baktériumot tartalmaz, amelyekkel a szervezetünk szimbiózisban együtt él, és egyensúlyt fenntartva nem okoz problémát, ám ennek a baktériumflórának semmi keresnivalója a fogbél üreg- és csatornarendszerébe, abba kerülve ott már patogén, nehezen kezelhető fertőzést okoz. Ilyen felülfertőződés egy egyszerű öblítés során megtörténik, ha „nyitva” kezeljük a fogat, és kofferdámmal nem izoláljuk el a nyáltól! Amennyiben steril körülmények között – kofferdám izolálásban – tudjuk kezelni a fogbél üreg- és gyökércsatorna rendszert, a végeredmény igazoltan lényegesen tartósabb.

Fáj-e a kofferdám felhelyezése, kényelmetlen-e viselni?
A kofferdám izolálás felhelyezése akkor történik, amikor a helyi érzéstelenítő már kifejti hatását, így Ön semmilyen fájdalmat nem érezhet. Bár szokatlannak tűnhet a látvány, a páciensek szinte kivétel nélkül arról számolnak be, hogy nemhogy nemkényelmetlen, de nagyon is komfortos a viselete, hiszen a fog előkészítése közben a fúróból ömlő vízhűtés nem megy a szájüregébe (a gumilepedőn kívül kerül elszívásra), így nincs szükség a folyamatosan nyomó és kényelmetlen nyálszívóra, nem kell attól tartania, hogy az elégtelen szívás miatt víz megy a torkára. A kezelés során összegyűlő nyálat a páciens le tudja nyelni, de lehetőség van arra is, hogy jelezve az asszisztensnek, a gumilepedőt eltartva kiszívjuk a termelődött nyálat. Mindeközben az orrnyílások természetesen szabadon vannak hagyva, így a légzés teljesen akadálytalan.

Milyen további előnyökkel jár a kofferdám izolálás?
Az abszolút izolálásnak köszönhetően elkerülhető, hogy a kezelés során használt átöblítő, fertőtlenítő folyadékok a szájüregbe juthassanak, és kizárt, hogy a páciens lenyelhesse, esetleg aspirálhassa a beavatkozás során szükséges műszereket (gyökérkezelő tűket).
A gumilepedő nemcsak a nedvességet (nyálat, vért, páratartalmat) tartja távol, hanem eltartja a lágyrészeket (ajkakat, nyelvet), így nem kell ezekkel foglalkoznia az asszisztensnek és/vagy fogorvosnak. A lágyrészek eltartása révén a kofferdám izolálás rendkívül jó rálátást nyújt az operációs területre, kiváló vizuális kontrollt biztosít a fogorvos számára.
Mindent összevetve a kofferdám izolálás rendkívül ergonomikus mindegyik fél számára, sokkal nyugodtabb és – nem utolsósorban – hatékonyabb beavatkozást tesz lehetővé. Számos endodonciai beavatkozás (amely korábban 3-4 alkalmas székbeülést is megkövetelt) redukálható egyetlen székbeülésre, ami a páciens számára is óriási előny: nincs szükség újabb alkalmakra, újabb érzéstelenítőkre, stb.
Van-e egyáltalán hátránya a kofferdám izolálásnak?
Nincs. Nem tekinthető ugyanis tényleges hátránynak, de páciens oldalról meg kell említeni, hogy a kofferdám izolálás alkalmazása révén több lépésfolyamatot is képesek vagyunk egyetlen vizit alkalmával elvégezni (ez az egyik előny része), ez azonban némi többletidő ráfordítással is jár. Például egy erősen destruálódott fog felépítése vagy egy többcsatornás, bonyolult anatómiájú fog gyökérkezelése kapcsán 1,5-2 órával kell számolni, ami a hosszú nyitva tartás miatt leginkább az állkapocs-ízületet veszi igénybe. Mindenképpen érdemes tehát enni-inni, mosdóba menni a beavatkozás előtt.